Výhody a nevýhody práce z domu

20:58 Unknown 3 Comments


Jak jsem již zmiňovala v posledním článku ze sekce lifestyle, tak od ledna chodím do práce, ve které mohu většinu náplně vykonávat online. Tudíž kdekoliv mám po ruce notebook s připojením k internetu.

Udělat si home office byl, co se týče cílů v mém budoucím zaměstnání, jeden z mých požadavků a zároveň i snů, ale říkám si, že nebude pro každého. Musíte být schopni si opravdu dobře zorganizovat svůj čas a mít silnou vůli.  
Já osobně jsem za tuto možnost opravdu ráda, protože si člověk může čas lépe zorganizovat a zároveň nejste limitováni nutností být v kanceláři od - do. Jen abych to uvedla na pravou míru, pracuji při škole a chodím do kanceláře alespoň třikrát týdně, většinou dopoledne na desátou a odcházím kolem druhé nebo třetí hodiny. A ani během víkendu nejsem offline.
Ale obecně na možnosti pracovat částečně z domu shledávám spoustu plusů. Pravda, že už jsem si stihla uvědomit i nějaká ta menší negativa, a tak jsem si říkala, že by bylo fajn se jim podívat na zoubek =)

Pozitiva
 • ráno nemusíte brzo vstávat - já osobně když vstanu před osmou, tak jsem úplně rozbitá
 • po probuzení si uděláte snídani a nikam nepospícháte - když ráno vstávám do práce, tak se často nestihnu v klidu nasnídat a snídám až v práci. Proč? Protože si ráda přispím a tak vstávám co nejpozději
 • můžete pracovat v pyžamu ;)
 • nejste odkázáni na cestování do práce a docházení do kanceláře a tak denně ušetříte i hodinu či dvě času
 • pokud byste denně nemuseli do práce dojíždět, můžete zároveň ušetřit nejen čas, ale také peníze za cestovní náklady
 • jste flexibilní a můžete si zorganizovat den dle svých potřeb
 • když máte potřebu udělat si kávu či čaj a dát si nohy nahoru, prostě si tu pauzu uděláte - mě osobě teď velmi zachutnala Brazilská Fazenda od ManuCafe, která je jemná, voňavá a sladce čokoládová.
 • stejně tak nemusíte čekat na obědovou pauzu a najíte se tehdy, když máte zrovna hlad
 • výhoda především pro ženy je, že se doma mohou starat o děti pokud jsou zrovna nemocné a nebo nejsou ve školce - ale pozor, aby se tento bod nestal negativem, kdy se pouze věnujete dětem místo toho, abyste pracovali =)
 • pokud jsem v práci už víc jak čtyři hodiny, potřebuji pauzu a tak jsem ráda, že mohu jít procházkou domů a tam si dodělat zbytek potřebných věcí. S tímhle jsem měla obecně problém i ve škole, pokud jsme měli přednášky půl dne a víc, už jsem ke konci vůbec nevnímala
 • a na závěr, nemusíte se ráno 20 minut krášlit, abyste mohli vyjít mezi lidi :D
Negativa
 • domácí prostředí nás svádí k lenošení, prostě se jen tak uvelebit na gauči a místo práce oddychovat s nohama nahoře
 • pokud pracujete z domu, musíte se umět soustředit a nenechat se rozptylovat tím, že byste měli vysát a nebo konečně umýt nádobí, které je ve dřezu od snídaně (domácnosti s myčkou mají výhodu, tam vás nic nerozptyluje :D )
 • pokud trpíte prokrastinací, tak je zde velká pravděpodobnost, že tomu tak bude i během potřeby pracovat, takže si třeba jako já ráno sepiště co je potřeba ten den udělat a postupně si úkoly odškrtávejte. Mě osobně to motivuje.
 • pozor na to, když budete pracovat z domu většinu času, tak své kolegy uvidíte pravděpodobně pouze na poradě a mezi lidi se dostanete možná tak cestou na nákup. Proto se nebojte vyrazit pracovat do příjemné kavárny, odměnou vám bude sladký dezert a lahodné cappuccino.
 • problém, o kterém jsem mluvila v úvodu je ten, že si váš partner či ostatní členové domácnosti neuvědomují, že když jste doma, nutně to neznamená, že se jim budete věnovat. Máte pracovní povinnosti, které musíte splnit tak i tak.
 • vždy je jednodušší se na věcech domlouvat osobně, můžete tak předcházet nedorozuměním, které mohou vznikat při e-mailové komunikaci a zároveň nemusíte na příchozí mail vůbec čekat. Přece jen je jednodušší se v kanceláři zvednout a jít se zeptat kolegy u vedlejšího stolu.
 • home Office může svádět k tomu, že pracujete půl dne v kuse i když s malými přestávkami. Já osobně často přítelovi říkám i skoro víc jak hodinu: "ano, ještě chvilku a končím"


You Might Also Like

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Presne tak. Chodím síce do školy, ale ak pracujem, tak väčšinou píšem (z domu) a vtedy majú všetci pocit, že nič nerobím, môžu sa mi prihovárať a pod. Ale prácu z domu vnímam skôr ako výhodu ;) ak sa určia správne hranice.

Flung out of space

Andrejak diary řekl(a)...

Krásný článek, pro mě velice inspirující, protože práce z domu je pro mě velkým snem. Můj největší problém je ten, že potřebuji na práci svůj klid, jsem spíš noční sova a navíc introvert. Takže takové ty fráze, že by mi přece při práci z domu chyběli lidi, jdou naprosto mimo mě. Teďka si po poslední šílený práci dávám chvíli voraz a musím říct, že si mnohem líp dokážu zorganizovat čas, než když jsem chodila do zaměstnání, takže snad by mi to šlo skloubit i s prací. Doufám, že se mi sen splní a něco z domu budu moct dělat :)

Fløwena řekl(a)...

Moc hezky shrnuto :-) Já sice chodím do práce do kanceláře, ale přivydělávala jsem si ještě na živnostenský list. A já jsem ten typ, co doma má tendence lenošit :-D A k práci se dokopu až když "to hoří" :-D Ale zase pak bych řekla, že mám lepší výsledky, když jsem pod tlakem.
www.kralicimama.blogspot.cz