Naučte se vypnout

21:28 Unknown 0 CommentsVelikonoce jsou svátky, které se u nás nikdy extra neprožívaly a čím jsme starší, tím více se je snažíme ignorovat. S mamkou i se ségrou jsme se shodly, že příchod jara a s ním spojené motivy - zajíčky, malovaná vajíčka a ozdoby na Velikonoce apod. máme moc rády, ale nemáme rády tradici, kdy jste od rána na nohou a chodí vás kluci z dědiny vyšlehat.

Když jsem byla malá, pamatuji si, že jsme dělávaly chlebíčky, pekl se mazanec, beránek a každý známý z dědiny přišel na panáka. Vajíčka jsme zdobily ve velkém a nakupovaly kokina pro koledníky. Postupem let ubývalo nejen nadšení, ale také koledníků.

Vyrostli jsme a rozprchli jsme se do světa.

Jeden rok jsme jeli do ZOO, druhý rok někam na vyhlídku, třetí jsme šli na túru do lesa apod.
Přijde mi, že nejsme ani kraj, ve kterém by se Velikonoce a pomlázka nějak zvlášť prožívaly. Když jsem poslední dvoje Velikonoce trávila u Luby na Jižní Moravě, byla jsem mile překvapena, když se parta holek sejde a společně zdobí vajíčka a čekají na koledníky. Odpoledne se tam samozřejmě sejde celá banda a hoduje se. Bylo to moc fajn, ale stejně jsem letos "utekla" zase domů k rodičům do hor, kde jsme se sjeli celá rodina a celé čtyři dny volna jsme chodili na výlety do lesa. Bylo to skvělý. Odpočinuli jsme si, hafani byli každý den příjemně unavení a my stejně tak. Sice bylo sychravo, ale nejsme z cukru ;)Jeden den jsme si dali dálkovou. Sbalili jsme si špekáčky, placatku s hruškovicí a vyrazili na skály, kde jsme si v povoleném ohništi upekli špekáčky, otevřeli limču, pivo a užívali jsme si společného času. Člověk potřebuje čas od času vypnout a hodit všechny všední starosti za hlavu. Ve čtvrtek jsem odevzdala diplomku a vyloženě si užívám týden pohody, než se začnu učit na státnice.

Mimochodem, špekáčky normálně nejím, ale po tom výšlapu na skály chutnaly extra dobře.


Abyste si nemysleli, že Velikonoce úplně sabotujeme, tak tomu tak není. Předem si napočítáme nejdůležitější koledníky z rodiny a blízké známe. Každému pořídíme extra super truper čokoládové vajíčko, nachystáme malé množství cukrovinek a samozřejmě vařených vajíček na pomazánku a s úsměvem je pustíme domů. První vylágoš dostaneme od taťky už v posteli. Ale pak se rychle balíme a jdeme na výlet. Tradice je splněna, neuschneme a všichni jsme spokojení.You Might Also Like

0 komentářů: