Pět věcí, které mě v Eastbourne nemile překvapily

19:28 Unknown 4 Comments

Na prvním dojmu jednoduše záleží. Ať už se jedná o setkání s novým člověkem a nebo návštěvu nového místa. Dnes s vámi budu sdílet věci, které mě po prvních dnech v UK nemile překvapily. 

Řekla jsem si, že vám sepíšu mé první dojmy z tohoto přímořského města, kterému se přezdívá Slunné pobřeží. Jelikož jsem se rozepsala víc, než jsem původně čekala, článek jsem rozdělila na dvě části - věci, které mě mile a nemile překvapily.

Hned po příjezdu na vlakové nádraží v Eastbourne jsme viděli rozkopané silnice, lešení a ochranné plachty na okolních domech. No nic, tak první dojem nic moc. Po pár minutách jízdou autem jsem ale konečně uviděla typické anglické řadové domky přesně tak, jak si je pamatuji z mé poslední návštěvy Anglie před dvěma lety.

Bydlení...

První věc, která mě i po čtrnácti dnech bije trochu do očí, je vzhled prostoru před domy. Zdá se, že pokud neprocházíte movitější čtvrtí, tak se tu o domy z venčí nestarají. Bydlení, jako takovému, jsem nakonec věnovala samostatný článek, ale jednoduše řečeno... Pokud procházíte lokalitou, ve které jsou krásné rodinné domy, mají i udržovaný anglický trávník nebo alespoň verandu s okrasnými květináči před vchodem. Ale jakmile se jedná o řadové domy v chudší čtvrti, kterých je tu opravdu spousta, vzhled prostoru před vchodem není vůbec udržovaný.Je to sice čtvrť od čtvrti, ale tam, kde jsou domy těsně jeden vedle druhého, mají před vchodem i více jak dvě popelnice. V praxi to vypadá tak, že na chodníku jsou řady plastových popelnic, které musíte obcházet. Ale zase buďme rádi, že třídí odpad a z toho důvodu je tam těch popelnic tolik.

Teď přijde ta horší fotka.


Třídění odpadu...

S těmi odpadky souvisí i způsob třídění odpadu. Do jedné popelnice se dává sklo, do druhé se dává smíšený odpad a do třetí dáváte dohromady papír a plast. Zároveň nám však bylo vysvětleno, že třídění odpadu je v každém městě trochu jiné. Ve městě, kde žije maminka našeho pronajímatele, to funguje trochu jinak. Co mě tedy překvapilo? Že když už dbají na třídění odpadu, proč nemají taktéž zvlášť popelnice na odpad organický.

Čistota, tedy spíš nečistota okolí...

S L. jsme se shodli, že si jako země vedeme dobře s čistotou ulic. Například v Olomouci najdete pohozené odpadky opravdu zřídka. Za to v Bruselu to byla docela síla, dva dny před sběrem se na ulicích povalovaly hromady pytlů s odpadky, které byly všude rozfoukané. Tady to není až taková hrůza, ale mohli by na tom trochu zapracovat. Myslím tím lidé, ne město jako takové, protože odpadkový koš tady najdete na každém rohu.

Zrovna včera jsme šli po ulici a pán před námi dopil energetický nápoj a plechovku hodil do živého plotu. Jako pardon? To vážně? To stejné, když jsme byli na výletě na Beachy Head, což je útes, ze kterého máte úžasný výhled na maják a celý Eastbourne. V té krásné krajině se povalovala velká spousta papírových kelímků od pití. Ach jo!

Nákupy a jídlo...

Znáte ten obrázek oloupaného pomeranče v plastové krabičce s popiskem: "Achjo, kdyby tak příroda přišla na způsob, jak "zabalit" tento pomeranč, abychom je nemuseli balit do plastů?"

No tak přesně tohle se mi vybavilo, když jsme procházeli místním supermarketem. V chladících boxech je několik desítek druhů plastových krabiček a v každé z nich je různá kombinace ovoce. Kousky melounů, nakrájených jablek, kostičky melounu s ananasem, hrozny bez stonku, mix hroznů s ananasem, oloupané mango, jádra granátového jablka, nakrájená mrkev na proužky atd. atd.


Opravdu jsme v tak uspěchané a líné době, abychom si kupovali otrhané hroznové kuličky v plastové misce? To si nemůžeme dát tu práci doma oloupat mango a přikrojit k tomu meloun a vložit je do misky, kterou doma opláchneme a použijeme znovu?

Vím, že tohle není problém pouze zde, ale jelikož je ta nabídka o tolik větší než u nás, pozastavila jsem se nad tím. Na druhou stranu tady najdete třídění odpadu i na nádraží, ve škole, ve sportovním centru apod., takže předpokládám, že všechny tyto plasty končí alespoň někde na recyklaci.A pokud si říkáte, proč na ty plastové krabičky nadávám a pak si je koupím, tak to vám vysvětlím v dalším článku o potravinách v UK.

Ne/vyzouvání bot...

Přemýšlím, jak přeformulovat název tohoto článku, možná by to mělo spíš být "Prvních pět věcí, které mě zarazily", ale další věcí, která mi přijde trochu na hlavu je to, že se v domě nevyzouvají. Máme rodinné známé v Německu a tam je chození v botách po domě běžnou věcí, ale tady mají na chodbě a schodištích koberce a nevyzouvají se. Světlé koberce. Jop, asi nemusím popisovat, že nevypadají úplně zachovale. Na to, že je to země, ve které i 3x denně z ničeho nic trochu zaprší, tak mě to opravdu zarazilo.


Nebojte, druhý díl bude o něco pozitivnější =)

Jaké jsou vaše zkušenosti s věcmi, které vás v zahraničí nemile překvapily?


- DominikaPřečtěte si poslední článek Bydlíme v Eastbourne!

You Might Also Like

4 komentářů:

Petra řekl(a)...

Ty krabičky s ovocem jsou na jednu stranu super pro rychlou záchranu, ale taky raději upřednostňuji doma připravené krabičky.

Nela Procházková řekl(a)...

Ty jídla na cesty jsou skvělé a přivítala bych je i u nás :)

Nela z blogu Růžová rtěnka

Unknown řekl(a)...

Přiznávám, že na jednu stranu je to super, že si můžeš vybrat z tolika zdravých svačin nebo lehkých obědů, když někam cestuješ nebo pospícháš. Ale jak říkáš, stejně tak si to můžu nachystat doma =)

Unknown řekl(a)...

I u nás jsou tyto jídla v krabičkách dostupná, jen jich není takový výběr. Ale upřímně to jablko nebo mrkev si snad zvládne každý nakrájet i sám doma ;)