Nákupy potravin v Anglii

16:23 Unknown 0 Comments

Téma Anglie a potraviny už jsem nakousla v posledních dvou článcích o věcech, které mě v Eastbourne překvapily. Zároveň vám občas ukazuji na instagramu produkty, které jsou zde na první pohled výrazně levnější.

Každý den najdete v každém oddělení potravin před zavírací dobou takzvanou sekci"reduced". Jednoduše každá potravina, která se blíží ke konci spotřeby, je zde znatelně zlevněna a pokud se neprodá v ten den, tak v den následující (když je už většinou poslední možný den spotřeby) se zboží zlevní ještě jednou. Teď si asi říkáte, proč z toho tolik nadělám,  že tomu věnuji samostatný článek, ale kolik korun si myslíte, že jde dolů z původní ceny? Řekněme třeba 5 Kč? 10 Kč? Nebo 20 Kč?

Potraviny, které stály původně například 2 libry, najdete v oddělení reduced za 0,5 libry a často i za ještě méně.

Například pečivo se zlevňuje každý den. Velká bageta, která stála původně 1 libru je kolem sedmé večer za 0,08! To je z původních 29 korun na 2 koruny a 50 halířů! Tímto krokem zamezíte zbytečnému plýtvání potravin. Podle mě je to skvělý tah! Každý obchod přeceňuje zboží v jinou hodinu, některé kolem 16h a jiné řetězce až kolem 19h.

Když jsme se o tom bavili s G., tak zde žijí i tací lidé, kteří chodí nakupovat pouze večer. A to právě kvůli zlevněnému zboží. Ale uznejte, že se na tom dá neuvěřitelně ušetřit. My chodíme pravidelně domů s nákupem za 300 korun a mimo jiné máme dvě plné plátěné tašky zeleniny a k tomu nějaký skvělý chleba se sušenými rajčaty, bylinkami, olivami, chilli a nebo cibulkou.

Teď mi můžete oponovat, že se i v Česku v některých obchodech dají najít místa, ve kterých je nashromážděno zlevněné zboží. Ale upřímně? Má zkušenost je taková, že v Penny raději odpoledne pečivo už nedopékají a v Albertu bývá tuším skoro o polovinu zlevněno. Ale kolikrát bych si tu scvrklou a oschlou bulku nekoupila ani za těch 5 korun.

Každá věc má vždy dvě stránky. 

Byli jsme svědky toho, kdy se lidi o tyto potraviny prali. Ne že by padaly facky, ale jednou to bylo přetahování a podruhé to bylo už poměrně drsné požduchování. No, ale podívejme se, jak se chovají lidi v ČR, když zlevní máslo z 50 korun na 40 korun. To ponechme raději bez dalšího komentáře.Uznejte, kdy naposledy jste měli avokádo za necelé dvě koruny? 

Zatím se mi nepodařil vyfotit žádný z těch skvělých chlebů, ale máme to 25 min pěsky do obchodu a při nakupování nám hrozně vyhládne a tak vždy dojdeme domů s nakousaným chlebem. Pardon, třeba příště.

Abych to shrnula...

Líbí se mi, že jsou tady obchody pěkně čisté. Nenajdete zde na zemi povalující se listy od kedluben, nelítají zde mušky mezi nahnilým ovocem, nenajdete tady plesnivé ovoce či zeleninu. O potraviny se tady starají. V Česku si kolikrát říkám, proč to ovoce a zeleninu nedají do slevy mnohem dřív, on by si je někdo koupil, ale když hodíte do sáčku tři poloměkké papriky asi z toho nikdo na větvi nebude a stejně se to za dva dny vyhodí. Ta zelenina, která je v oddělení slev v UK je pořád pěkná - avokádo je měkké k okamžitému zpracování, listy salátu nejsou zvadlé ani nahnědlé a jahody nejsou pomačkané ani plesnivé.

Určitě jste si si všimli, že je kromě avokáda vše zabaleno v plastové krabičce. Tak o tom zase příště ;)

-Dominika

Přečtěte si poslední článek "Věci, které mě v Eastbourne mile překvapily"

You Might Also Like

0 komentářů: