Je nutné balit ovoce a zeleninu do plastů?

15:19 Unknown 0 Comments


V předchozích postech věnovaných jídlu v Anglii jsem místní obchody především chválila, ale dnes to bude naopak!

Věc, která mi tady v Eastbourne na obchodech opravdu vadí, jsou všudy přítomné plastové obaly. Sami jste si toho mohli všimnout jak na fotkách, tak během live streamu, který jsem dělala před nedávnem na instagramu. Jsem ráda, že bez většího upozorňování na to, že je zde každá prkotina samostatně zabalená v plastu jste sami reagovali...

Plasty jsou pro mě trnem v oku.

Opravdu ve velkém zde seženete jídla s sebou takzvaně "take away". Pokud zrovna máte na spěch a vystačíte si se studenou variantou jídla jen tak do ruky, můžete si koupit jeden z mnoha druhů ovocných misek, wrapů, sendvičů, zeleninových kousků s hummusem, zeleninových salátů s dresingem či sushi boxy... Zároveň si v místních supermarketech můžete koupit neuvěřitelné množství hotových obědů/večeří, které stačí ohřát či dopéct a je to! V podstatě si představte oddělení mléčných výroků, oddělení masa a stejně tak velké oddělení hotových pokrmů.

Ano, přiznávám, že je to praktické během náročného dne. Pokud jste zrovna cestách a nemáte jinou možnost než popadnou sedvič a pospíchat na další vlak. Nebo pokud spěcháte do kanceláře a máte opravdu jen 30 minut na to si zajít někam na oběd. A nebo v případě, kdy běžíte pozdě večer z práce a doma vás čeká hladová rodina....

Jedna věc je ta, že by mě nikdy nenapadlo si koupit hotovou bramborovou kaši v krabičce, nebo nakrájené brambory s cibulkou přichystané k upečení, nebo například plátek kuřecího masa posypaného bylinkami s přibaleným kouskem másla! Ale věc druhá je to množství odpadu, které je s těmito nachystanými jídly do krabičky spojena.

To neuvěřitelné množství plastů, které za tím vidím mě děsí.

Zároveň mi přijde absurdní, aby se každý kus zeleniny extra balil do plastu. Například brambory - můžete si koupit balení mini brambor, které budou vypadat neodolatelně rozkošně na talířku. Nebo si můžete koupit brambory střední velikosti, které mají samozřejmě také svou přihrádku, ve které je XY plastových pytlíků dle hmotnosti. A pozor! Taky si můžete koupit brambory, které jsou volně, tak abyste si nabrali libovolné množství. No a kdybyste si stále nevybrali, můžete si nakonec vzít balení čtyř poměrně velkých brambor, kde je každá z těchto brambor položená ve žlábku (je to takový vytvarovaný plastový talířek) a ještě jako celek jsou tyto čtyři velké brambory zabaleny v plastu, aby se vám někde po cestě nerozkutálely!


Není to pouze u brambor. To stejné uvidíte, když budete hledat například avokádo. Najdete zde čtyři malé avokáda v plastovém sáčku nebo dvě větší avokáda společně zabalená v pytlíku a pak samozřejmě ta největší avokáda, která jsou volně v přepravce.

Může mi prosím někdo vysvětlit, proč je vedle přepravky s volně položenou čerstvou brokolicí druhá přepravka, ve které je každý kus brokolice zafóliovaný v plastu? A od kdy se jeden kus papriky fóliuje do plastu?

Když to vidím, hned se mi vybaví přednášky ekologie a životního prostředí. Vybaví se mi fotky a všechna ta videa kolující na internetu, kde vidíte kvatna odpadků a plastů nejen v oceánech, ale i v řekách a všude kolem...

Je mi z toho smutno!


Zajímá mě, jak to vnímáte vy....

Navštěvujete například obchody bez obalu? Chodíte nakupovat s plátěnými pytlíčky na ovoce? Nosíte plátěné tašky na nákup?

- Dominika

PS. Možná si říkáte, proč jsem zvolila tyto fotografie. 
Za prvé obrázky řek plných odpadků známe všichni a za druhé právě proto,
abychom si vážili přírody a uvědomili si, že kvůli nám strádá.

You Might Also Like

0 komentářů: