Tipy na výlet Mikulov

20:02 Unknown 1 Comments


Jižní Morava je kouzelná a já jsem při každé další návštěvě šťastná, že je Luba právě z tohoto kraje. Když jsme byly se ségrou malé, naši s námi cestovali po celé republice. Navštívili jsme spoustu krásných míst, přírodních památek, hradů, zámků apod. Na jižní Moravu jsme však nikdy nejezdili a o to více je pro mě neustále v něčem nová.

Minulý týden jsme vyrazily s mamkou na dámskou jízdu do Mikulova a během těch tří dnů jsme cestovaly i po blízkém okolí. Ubytování je jsme byly v penzionu Bárta. A abych byla upřímná bylo to kromě jednoho ubytování přes Airbnb jediné ubytování pod 600 Kč na noc za osobu. Penzion Bárta je spojen s kavárnou a vinným sklepem, kde můžete po večerech vysedávat na vínu s krásným výhledem na zámek.Penzion je situován na kopci přímo pod Kozím hrádkem, kousek od Židovského hřbitova. Parkování je tam trochu zapeklité vzhledem k úzkým uličkám, šikmým lajnám na silnici a velikosti našeho auta. Ale poradily jsme si. Mikulovské uličky jsou jinak kouzelné a připadáte si, že jste v Chorvatsku. A to jak díky vzhledu, tak díky teplotě a vůni ve vzduchu.

Na jižní Moravě nikdy neprší! Teda očividně skoro nikdy. S Lubou jsme spolu přes čtyři roky a pršelo snad jenom dvakrát. Kdykoliv se ženou černé mraky a bouří, tak nespadne ani kapka. Když se procházíte ve vinicích, šlapete na suchem popraskanou zem a trávníky okolích zahrad jsou spálené sluncem. Nicméně nám překvapivě pršelo celý první den. A tak jsme se vydaly na procházku s deštíkem v ruce. Historickou část Mikulova projdete za pár hodin včetně zastávky na dobré kávě v Bistru KUK, takže jsme si daly na čas, loudaly se a prozkoumávaly každé tamní zákoutí.


Vzaly jsme to procházkou pod Kozí Hrádek a kolem Židovského hřbitova. Z kopce dolů to na kamenitém chodníku docela klouzalo a my jsme si to mířily na náměstí, kde jsme si daly v jedné místní restauraci polévku. Prošly jsme kolem Dietrichsteinské hrobky a vyrazily na zámek. Zámek je postaven na skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch.
Zatímco jsme se prošly městem a zmapovaly podniky, do kterých jsme chtěly na něco dobrého, tak se vyčasilo a my jsme se šly převléct na ubytování. Jakmile se počasí umoudřilo, štrádovaly jsme si to na Kozí hrádek, ze kterého je krásný výhled.
Po cestě na ubytování jsme se stavily na doporučení kamarádky do vinařství Volařík a taky do místní sýrárny Klimeš. Ceny vína jsou zde hodně nasazené. Buďte na to připraveni, že si připlatíte. Nemyslím pouze toto konkrétní vinařství nebo lokalitu. Ale podniky obecně se v turisticky atraktivních lokalitách snaží vydělat co nejvíce. No a když najdete cenu za 1dcl vína pod 45Kč, budete rádi. Já jsem zvolila Ryzlink vlašský r. 2016 a moc mi chutnal. Ten teda pod 45Kč nestál :DDruhý den ráno bylo azuro a my jsme tušily, že si plánovaný výšlap pěkně užijeme. Začalo se dělat vedro a my jsme vyrazily. Auto jsme nechaly v Dolních Věstonicích hned u kostela a po červené značce jsme se vydaly na výšlap. Já i mamka jsme už byly na Pálavě a obě dvě jsme byly přesvědčené, že tentokrát jdeme na "tu druhou" zříceninu. Co myslíte? Samozřejmě jsme po hodině chůze v šíleném vedru a ještě šílenějším kopci spatřily Dívčí hrady zvané také Děvičky, takže příště snad už trefíme na Sirotčí hrádek, na který se dá nejlépe vyšlápnout z Klentnice.


Cesta nahoru byla náročná, udělaly jsme pár fotek, posilnily se banánem a vyrazily jsme na cestu dolů. Jelikož bylo opravdu vedro, plán byl jasný. Jely jsme zpátky do Mikulova a rovnou do lomu na koupání. Nejlepší přírodní koupání v okolí je za mě lom u Mariánského mlýna. Co možná nevíte je to, že o tomto lomu dřív věděli hlavně místní, ale jakmile se tam natáčela jedna ze scén seriálu Vinaři, tak se to tam začalo hemžit turisty. Lom prý musel být kvůli neukázněnosti návštěvníků skoro rok uzavřen. Pravda je taková, že když jsme tam byli před lety s Lubou poprvé, nebyla tam ani noha a tentokrát na nás zbylo poslední volné místečko hned z kraje lomu. Ale dalo se to. Voda byla skvělá, to je hlavní =)V lomu jsme si odpočinuly, ale začala na nás padat únava a tak jsme šly spočnout na pokoj. Já a ani mamka nejsme moc na lenošení, ještě když jste někde na výletě, takže jsme si daly další a ještě důkladnější procházku po Mikulově. Se zacházejícím sluncem jsme si vyšláply na Svatý Kopeček. Svatý kopeček je jeden z kopců Pálavských vrchů a v roce 1946 byl vyhlášen přírodní rezervací. Procházka nahoru je příjemná, ale doporučuji pevnější obuv kvůli kamenům, které jsou častými výšlapy turistů hodně ochozené a kloužou. Na vrcholu ve výšce 363m. je kaple Sv. Šebestiána spolu se zvonicí. Kolem kaple jsou ještě menší kaple Sv. Rosálie a Sv. Barbory.


První večer nám nakonec pršelo a tak nebyla kavárna v místě ubytování otevřená. Naštěstí druhou noc v Mikulově byl tak krásný večer, že jsme si v ní s mamkou poseděly a kochaly se výhledem na město. Když už jsem zmiňovala ty ceny, tak v Café Bárta jsou mnohem příznivější! Daly jsme si skvělou jemnou paštiku a taky nakládané sýry s tymiánem, olivami a chilli. Pokud máte rádi suché víno, tak doporučuji Chardonnay a v případě, že preferujete polosuché tak budete v nebi z jejich Rulandy.Na pátek ráno jsme měly v plánu vyrazit na výlet, ale nakonec nás to celé nějak zmohlo a jely jsme se  jen podívat na levandulovou farmu do Staroviček. Nakonec jsme ji našly, ale jelikož jsme nechtěly nic nakupovat, pouze se podívat na levandulové pole, tak jsme ani nezastavovaly. Bylo tam poměrně dost aut a lidí a kdybyste viděli naše rodinné auto, pochopíte proč jsme se tam nechtěly někde stresovat hledáním místa a parkováním někde u pole :D  

Jelikož jsem s Lubou už nějaký ten pátek jsou místa, na která jsme s mamkou nejely, protože je už známe, ale určitě stojí za to je vidět.

Doporučuji zajet do Zaječí, kde je nádherný kamenný kostel sv. Jana Křitele. V Zaječí je také rozhledna Maják, ze které vidíte nádherně všechny okolní vinice a vesnice. Jednou jsme na ni byli na Silvestra a bylo to skvělý! Pod Zaječím můžete odbočit do Vinařství u kapličky, které je známé díky seriálu Vinaři. Teda Kaplička žádnou reklamu nikdy nepotřebovala, ale dostala se spoustě lidem do povědomí díky tomu, že se tam natáčelo.

Když přijedete od Brna, dáte se směrem na Hustopeče a můžete tam navštívit mandloňové sady a koupit si skvělou mandlovici. Což je za mě taková pálenka pro holky. Zahřeje vás, možná i lehce zaštípe, ale je sladká. =)

V Lednici nesmíte opomenout zámek, zahrady a skleník! Spousta lidí při návštěvě Lednice míří do restaurace U Tlustých, která je známá díky Pohlreichovi, ale ceny jsou tam zbytečně vysoké. Za mě doporučuji Včelařský dvůr, který je hned na začátku Lednice směrem z Bulhar. Na Včeláku si můžete mimo jiné půjčit kajaky a sjet si řeku až k Minaretu, který se nachází v zahradách Lednicko  -Valtického areálu.

Kousek od Podivína je taky krásná procházka k Janohradu. Zajímavost je, že se jedná o umělou zříceninu. Janův hrad je součástí Lednicko-Valtického areálu. Auta necháte zaparkované zdarma kousek od cesty na plácku (čti malé louce), která je tomu vyhrazena.

Ufff, momentálně jsem asi vyčerpala všechny tipy na výlet, které mě napadly. Ale budete to tam milovat kdekoliv!

You Might Also Like

1 komentářů:

Nela Procházková řekl(a)...

Miluji náš kraj a jsem pyšná na to, že jsem se zde mohla narodit :) Domi, krásný článek s fotkami!! V Mikulově jsem dlouho nebyla, ráda bych se tam opět co nejdříve podívala :) a pokud bude ta možnost, tak rozhodně navštívím i Bistro KUK, díky za tip!! :)

Nela z blogu Růžová rtěnka