Tip na výlet Malta - první část

22:00 Unknown 0 Comments


Už na jaře jsem laškovala s myšlenkou, že bychom letěli na Maltu. Lubovi se to docela zalíbilo, ale nakonec jsme v nám vyhovující termíny nenašli letenky za cenu, kterou jsme si představovali. Z plánování taky sešlo hned potom, co L. měnil na přelomu léta oddělení a to znamenalo, že si nějaký ten pátek nebude moct vzít celý týden dovolenou. Docela paradox, protože naopak já mám v létě v práci volněji a můžeme si s holkama dovolit výletovat.


Letenky jsme nakonec koupili někdy v sprnu a vyšli nás něco kolem 40 euro, což je skvělá cena.  Letěli jsme s Wizzairem z Vídně v 6 ráno, takže 2:45 odjezd autem na letiště a pak dlouhé dvě hodiny hraní hádankových her. Oblíbili jsme si Černé historky, ač to zní trošku morbidně, tak jde o efektivní hru, v případě, že potřebujete někde dlouho čekat a nechcete se nudit. V krabičce je 50 kartiček, na kterých jsou popsány černé historky. Na jedné straně je stručný popis příběhu a na druhé je krátká nápověda, kterou řeknete svému spoluhráči. Ten na základě nápovědi musí uhádnout, co se vlastně stalo.

Ubytování na Maltě
Ubytování jsme si už tradičně našli na Airbnb a bydleli jsme ve městě Pieta, asi 15 minut chůze od hlavního města. Vždy, když někam cestujeme jen na pár dní, tak se shodneme na tom, že nepotřebujeme bydlet v žádném luxusu, protože stejně v tom pokoji jen přespíme a strávíme tam hodinu ráno a hodinu večer než se ráno vypravíme a večer vrátíme z výletu.
Bydleli jsme nakonec u mladého manželského páru, se kterým jsme se kromě uvítání potkali asi dvakrát. Musím říct, že na hostitele máme vždycky štěstí a jsou to ochotní a milí lidé. Ostatně nějaký protiva by svůj byt na Airbnb asi ani nenabízel. Tuším, že nás jedna noc vyšla nakonec na 350Kč i se snídaní.
Doprava na Maltě
Určitě doporučujeme koupit kartu na jízdu autobusem. Stojí 15 euro a je na ní 12 jízd. Single ticket stojí 2 eura. A věřte mi, že tu kartu budete potřebovat. Autobusy tam jezdí co dvě minuty a dostanete se všude, kam potřebujete. My se vždycky snažíme chodit hodně pěšky, aby nám nic neuniklo, ale zrovna na Maltě musíte opravdu někam jet, abyste viděli to, co chcete.
Určitě si můžete půjčit auto nebo skútr, ale nezapomeňte na to, že se tam řídí na levé straně. My jsme si původně chtěli půjčit auto a procestovat ostrov s tím, že v něm budeme i spát, ale po pár recenzích na internetu, jsme si to rozmysleli. Doprava na Maltě je trochu hektická, něco jako v Itálii. Neustále slyšíte troubení, často na sebe řidiči gestikulují skrz otevřené okénko a umění zaparkovat je tam opravdu uměním.

Počasí na Maltě
Předem jsme měli zjištěno, že na Maltě se dá bez problému koupat od června do října. Ale přece jen jsme měli trochu obavy, že 9. října to na koupání už nebude, ale naštěstí opravdu bylo! Nicméně předpověď nás trochu vystrašila. Luba denně žhavil v telefonu „počasí na Maltě“ a byli jsme smíření s tím, že nám hlásí na celý týden občasné přeháňky. Co myslíte, pršelo?
Pokud mě sledujete na instagramu, tak víte, že jsme měli tři dny fakt krásné počasí. Sluníčko svítilo, obloha byla jako malovaná a počasí na koupání značka ideál. Nicméně čtvrtý den odpoledne trochu sprchlo. No trochu. Rychle a zběsile! Naštěstí to bylo cestou z Valletty na ubytování, takže jsme se chvíli na to převlékli do suchého.
V pátek, tedy v náš poslední den před odletem bylo opět krásně, takže jsme vyrazili na poslední výlet. Po cestě domů jsme sice opět zmokli, nicméně jsme se zajeli převléct na ubytování a hodinu na to jsme zase vyrazili na poslední procházku po městě, protože vylezlo sluníčko. Ale co čert nechtěl, teda v našem případě co příroda nechtěla, večer začalo zase pršet. Tentokrát jsme se museli na ubytování trochu brodit v ulicemi zavalenými vodou. Nepředstavujte si žádná drama, ale je fakt, že místy to bylo už nad kotníky. Ještě že jsme měli boty a´la nalej, vylej.
A pak to přišlo. Z pátku na sobotu byla bouřka a my jsme museli v 7 ráno odjíždět na letiště. Už když jsme přišli ke vchodovým dveřím domu, tak tam bylo podezřelé mokro. Ulice byly regulérně zaplavené. Všude valila voda a připomnělo mi to ne úplně šťastné vzpomínky na záplavy v 1997, kdy jsme se brodili přes zaplavenou zahradu.
Nicméně místní jsou na to asi zvyklí, chodili s deštníky a žabkami na nohou do práce jakoby se nechumelilo. Upřímně si myslím, že ti co jeli autem, tak museli mít trochu vody i vevnitř, ale fungovali. Doprava se trochu zasekala a autobusy měly zpoždění, ale prostě jsme se tam brodili všichni společně.
Na Maltě totiž prý nemají kanály. A pokud mají, tak jednoduše nestíhali odvádět vodu do moře, a proto byly zaplavené ulice.
Koupání na Maltě
Jak už jsem zmiňovala, kromě posledního dne jsme měli v krásné počasí a v okolí Valletty jsou převážě městské písečné a poměrně malé pláže. Dají se najít podél pobřeží i skalnaté části, které už stojí za to.
Nejznámější pláží je asi Golden Bay, kde je jemný písek a potom Paradise Bay. My jsme se koupali jednou na městské, jednou na kamenech a pak jednou na ostrově Comino.
Pokračování v dalším článku. ZDE.

You Might Also Like

0 komentářů: