Tip a výlet Malta - druhá část

18:47 Unknown 0 CommentsCo navštívit na Maltě?
Itinerář na výlety u nás dělá většinou L., ale potom, co jsme se v Římě fakt nezastavili a večer jsem nemohla dojít domů kvůli tomu, jak šíleně mě boleli nohy, tak jsme tentokrát ani moc neplánovali.
Chtěla jsem, ať si opravdu odpočineme, poležíme na pláži a tak. Jenže my ani jeden neumíme moc dlouho nic nedělat, takže samozřejmě jsme už na letišti lustrovali, co teda chceme navštívit.

První den jsme přiletěli kolem deváté ráno a během snad půl hodiny jsme už vystupovali ve Vallettě z autobusu. Bohužel jsme se mohli ubytovat až v 15:00 a tak jsme tahaly ty narvané batohy půl dne na zádech. Nechci vás zklamat, ale od Valletty nečekejte nic extra. Je to opravdu malé město a na Maltě obecně nepoznáte, kdy jste vyšli z města a vstupujete do dalšího. Je to jako byste jen přešli ulici a najednou zjistíte, že jste už vlastně v jiném městě. Fakt doslova.

Ve Vallettě jsme se nasnídali v podniku zvaném Kantina a pak pokračovali procházkou po městě.
Byli jste někdy v San Franciscu? Já ne, ale z filmů vím, že když jdete ulicí prudce nahoru hned na to jdete z kopce dolů a takhle se to opakuje. No tak stejně takhle budete chodit ve Vallettě. Nahoru, dolů, nahoru dolů… připadala jsem si už jak blázen. Bylo vedro, na zádech 10 kilo a pořád z kopce a do kopce. Nicméně skoro každý večer jsme končili procházkou po Vallettě a kromě gift shopů na každém rohu tam najdete spoustu příjemných kaváren a restaurací.Moc se mi líbila Pepkova vesnice. První věc, nebuďte zklamaní, když k ní dorazíte a nebude tak krásně barevné jak je prezentovaná na internetu. Vesnice Pepka námořníka tam stojí od roku 1980 a sloužila jako kulisa k filmu. Vesnici si můžete za 12 euro projít, dát si tam něco k občerstvení, nebo se jít vykoupat do té nádherné zátoky Anchor Bay. Vesnice je asi 10 – 15 min pěšky od města Mellieha, hodně lidí se nechalo dovézt až před vchod, ale když půjdete pěšky z Mellieha, tak jako my, uvidíte spoustu farmářských polí a obrovských opuncií.
Město, které stojí za navštívení je bývalé hlavní město Mdina. A tady jsme zase u toho, že jsme byli i v Rabatu, ale nevíme, kde končila Mdina a kde začínal Rabat. Tam jsme strávili jedno dopoledne a zašli si na skvělou kávu a oběd. Co musíte určitě ochutnat je plněná Ftira! Je to typický bílý chléb zatočená dokola. Dává se do něj tuňák, rajčatové pyré a nebo maltská klobáska a ovčí sýr. To umí výborně. Fakt to bylo skvělý. My jsme ochutnali ftiru s rajčatovým pyré, rukolou, maltéskou klobáskou a ovčím sýrem.

Druhou věc, kterou si zamilujete jsou Pastizzii. Jsou to listové kapsičky plněné hráškem a kari kořením, smetanovými houbami a kuřetem a nebo ricottou a bylinkami. Mňam! Je to trochu mastnější a prodávají to v pekárně na každém rohu. A jí se to teplé. Náš kamarád, který byl na Maltě na studijním pobytu to nazval větší a lepší fornetti :D

Jeden den jsme jeli lodí na výlet na ostrov Comino. Zpáteční lístek na loď nás stál 10 euro na osobu. Na Comino není nic k vidění, ale nachází se tam Modrá laguna, asi nejznámější místo ke koupání. Výhled je tam nádherný, ale počítejte s davy turistů. My jsme tam byli začátkem října a i tak jsme si museli na skále najít kousek místa, na kterém si necháme na hromádce věci a půjdeme se vykoupat. Z toho jsem byla zklamaná a mrzelo mě to, když už máte před sebou takovou krásu, chcete si ji vychutnat a ne si neustále jedním okem hlídat věci a koukat na dalších 50 lidí.

Původně jsme chtěli jet i na Gozo, ale nakonec jsme to odpískali, hlavním lákadlem pro nás bylo Azurové okno, které tam už nenajdete, protože se loni na jaře zřítilo.


Přemýšlím jaké další konkrétní město bych vám doporučila, ale jak už jsem psala, tam ani nevíte, kdy jste překročili hranice jednoho a vstoupili do druhého města. Ale pokud zavítáte o historičtější části, budete okouzleni barevnými dveřmi a okenicemi, které tam jsou na každém rohu, tak jako v Mdině. 
Jedno odpoledne jsme se zajeli podívat Dingli Cliffs a Busket Gardens, tam jsme ochutnali kaktus, přesněji plody opuncie. To, že je to opuncie jsem zjistila až po návratu domů, když jsem vykládala holkám v kanceláři zážitky z dovolené. Oloupané plody si můžete koupit za 90 centů, samozřejmě pak už víte, že jsou ty krásné oranžovo červené mini kaktusky jedlé a můžete si je někde v přírodě asi i utrhnout sami. Jenom pozor na ty drobné bodlinky, protože na oloupání byste měli mít ideálně rukavice a nožík. My jsme samozřejmě neodolali, utrhli si cestou na výlet jeden plod a pak jsme měli ty malé bodlinky zapíchané i ve rtech :D


You Might Also Like

0 komentářů: